I svendborg råder vi over ca. 3.000 kvadratmeter produktionsareal fordelt på flere bygninger.
Udover traditionelle sandblæsningsfaciliteter og den større slyngrenser, råder vi i Svendborg over en fuldt udstyret våd kabine til traditionel industrilakering. Hertil kommer et større værksted til kompositarbejde og arbejdet med Sponge Jet.
|
|
 |
|
|
|
Til vores produktion med FBE, Fusion Bonded Epoxy, en særlig stærk pulver epoxy, råder vi i Svendborg over to større produktionsanlæg.
En vigtig del af disse er ovnene, som vi har to af. En 6 meter ovn og en 12 meter ovn. Begge ovne har en åbning på ca. 2 x 2 meter.
|
|
 |
|
|
|
Herudover råder vi til produktionen af FBE over to pulverlakeringsanlæg i form af to pulverbokse.
Pulverbolsene er på henholdsvis 6 og 12 meters længde og de er delvis automatiseret, således at processen med påføring af FBE kan foregå hurtigt og med en ensartet kvalitet.
|
|
 |
|
|
|
Vi råder desuden over udkørende hold, der kan betjene vores kunder ude hos dem selv.
Ca. halvdelen af vores job udføres ude hos kunderne og hertil råder vi pt. over 2 varebiler, som er udstyret med alt nødvendigt udstyr, for at kunne servicere vore kunder ude i marken.
|
|
 |